همین الان تماس بگیرید ۰۲۱۶۶۸۶۶۱۴۵

راهبند | راهبند اتوماتیک | خرید و لیست قیمت انواع راهبند 1401 + ویدئو

راهبند چیست ؟

به تجهیزاتی که به صورت افقی بر روی یک پایه قرار داشته و یک ارتفاع مشخصی از زمین دارد راهبند گفته می‌شود از آن برای مسیر ورودی مکان‌های مختلف استفاده می شود.

اگر به فکر مدیریت و حفظ ایمنی پارکینگ خود اهمیت هستید باید از سیستمهای حفاظتی و امنیتی پارکینگ مانند: راهبند و غیره استفاده کنید

راهبندها در ورودی و خروجی پارکینگ قرار گرفته و ترددها را محدود و چک می کند تا فقط افراد مجاز، اجازه ورود به ساختمان را داشته باشند.

از راهبندها در اماکن مختلفی مانند: پارکینگ‌های عمومی واختصاصی، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و حتی در بزرگراه‌‌ها استفاده می‌شود.استفاده از راهبندهای جدید اتومات به جای محافظ‌های سنتی و قدیمی مقرون به صرفه‌تر است. وقتی اتومبیل به راهبند نزدیک ‌شود، بوم به صورت افقی  ورودی را گرفته است،اما اگر نگهبان تشخیص دهد که شخص اجازه ورود به محوطه را دارد دکمه دستی راهبند را فشار داده و بوم به صورت عمودی بالا می‌رود تا اتومبیل وارد شود.برای آسیب نرسیدن به اتومبیل‌ها و افراد در راهبندها سنسورهای تشخیص مانع تعبیه شده است.راهبند چه کاربردی دارد؟

راهبند محصولی جهت کنترل ورود و خروج خودرو است که اصولا سرعت بخشی در تردد را امکان پذیر می کند. عملکرد راهبند ها می تواند از نوع دستی تا کاملا اتوماتیک متغیر باشد. قبل از شروع هر نکته ای در مورد انواع راهبند اتوماتیک های موجود در بازار باید به این نکته توجه کرد که عملکرد تمام راهبند ها بر اساس سیستم الکترومکانیکی یا سیستم هیدرولیکی انجام می شود. سیستم های الکترومکانیکی استفاده بیشتری داشته و ارزان قیمت تر می باشد و سیستم هیدرولیکی با قیمت بیشتر استفاده محدودتری نیز دارد.البته اگر تعداد تردد در روز زیاد باشد باید از راهبند هیدرولیکی استفاده کنید زیرا در اثر کارکرد بالا داغ نمیشود.

تماس بگیرید ثبت سفارش آنلاین

تفاوت انواع راهبند :

تفاوت دستگاه راه بند هیدرولیکی و مکانیکی در مکانیزم باز و بسته شدن آنهاست.راه بند مکانیکی به وسیله چرخ دنده باز و بسته می شود در صورتی که راه بند هیدرولیکی سامانه محرکش متشکل از بلوک هیدروپمپ(پمپ روغن) و شیرهای هوا است.در مدل هیدرولیکی به علت استفاده نشدن از چرخ دنده در هنگام برخورد با بوم راهبند با مانع، کمترین خسارت را ایجاد می‌کند. از اصلی ترین مزایای مدل هیدرولیکی می‌توان به تردد نامحدود این راهبند اشاره کرد. سیستم راه بند جهت كنترل تردد در ورودي سازمان‌ها ،ساختمان‌های پر تردد و مراکز تجاری جهت ايجاد محدوديت در تردد تعبيه می‌گردد، اين سيستم‌ها قابليت باز و بسته شدن مداوم با فرمان دستگاه كارت خوان، دوربين پلاك خوان، پوش باتن، ريموت كنترل و ديگر سيستم‌های كنترل تردد استاندارد را دارا می‌باشد.


انواع راه بند

 راه بندهای اتوماتیک

راهبند اتوماتیک به راحتی پایین و بالا رفته و نیاز به اتصال به زمین ندارند و در حالتی که اتومبیل از روبه‌‌رو می‌آید به صورت اتوماتیک افقی شده و بعد از عبور وسیله نقلیه، دوباره پایین می‌آید و در زمان برخورد احتمال تصادف یا خسارت کاهش می‌یابد.

راهبند کنترل تردد برقی

انتخاب راهبند اتوماتیک با توجه به نوع کاربرد به راهبند : بازویی، راهبند ستونی (بولارد)، راهبند بلوکر، راهبند نیزه ای، راهبند کشویی، راهبند نفررو تقسیم بندی می گردد.

تجهیزاتی مانند حصار یا مانع طبیعی که منجر به ممانعت از ورود و خروج کلیه ماشین آلات شود،راهبند اتوماتیک نام دارند.  ترددها با اجازه نگهبان ، ریموت راهبند و یا تجهیزات الصاقی بر روی راهبند اتوماتیک است و کلیه رفت و آمدها طبق نظام کارفرما ساماندهی شده‌است.راهبند اتوماتیک شامل تجهیزاتی است که به صورت افقی به یک پایه متصل و دارای یک ارتفاع از زمین است و در مکان های پر تردد در مسیر ورودی ادارات, کارخانجات, پاساژ ها, ایستگاه های راه آهن ،مجتمع‌های بزرگ ،عوارضی جاده‌ها،پارکینگ عمومی،کنترل ترافیک،انواع ارگان‌ها و امور عمرانی شهری قرار دارند.

این راهبندها به صورت راهبند اتوماتیک افقی و راهبند عمودی و نیز به صورت نوع موتور و سیستم داخلی تقسیم بندی می شود.راهبند اتوماتیک در طول‌های گوناگونی وجود دارد ولی ارتفاع آن یک متر از زمین است. سیستم راهبند اتوماتیک برای كنترل تردد در ورودی سازمان‌ها ،ساختمان‌های پر تردد و مراکز تجاری  تعبيه شده‌است که اين سيستم‌ها قابليت باز و بسته شدن مداوم با فرمان دستگاه كارت خوان، دوربين پلاك خوان، پوش باتن، ريموت كنترل و ديگر سيستم‌هاي كنترل تردد استاندارد را دارند.معمولاً در پارکینگ‌های عمومی پرتردد از راهبندهای اتوماتیک استفاده شده است. راهبند از نوع آکاردئونی

راه بند‌هایی که به صورت آکاردئونی هستند در آنها بازوی افقی وجود ندارد و به شکل آکاردئون باز و بسته می‌شود. این نوع راهبند‌ها از ورق‌های آهن تشکیل شده است و  برای بالا بردن امینت در آنها از چشم مادون قرمز استفاده می‌شود.

راهبند آکاردئونی مانع ترافیکی است که برای فضاهایی مناسب است که امکان استفاده از راهبند اهرمی به دلیل محدودیت فضا وجود ندارد.

راهبند ترافیکی شامل تجهیزاتی است که بر روی یک پایه اتصال به صورت افقی هستند و یک ارتفاع مشخص از زمین دارند.این راهبندها در مکان‌های پرتردد استفاده می‌شوند وموقتاً مسیر ورود و خروج را مسدود می‌کنند.

 این راهبند به صورت ریلی و جمع شونده است و باعث کنترل تردد و مسدود سازی مسیر و … می‌شود و در ورودی کارخانه‌ها ، مجتمع‌های مسکونی ، اداری ، تجاری ، عوارضی جاده‌ها و … وجود دارد‌.

این راه بند می‌تواند مسیر طولانی را مسدود کند و هم چنین در محلی با فضای کم انبارشود و به راحتی قابل حمل و جا به جایی است که این ویژگی‌های منحصر،وجه تمایز این نوع راهبند را از دیگر انواع آن است.

 مزیت این تجهیزات نسبت به دیگر راه بندها بسته شدن آن به صورت کشویی یا اکاردئونی است که سبب می‌شود فضای بسیار محدودی را اشغال کند. مهمترین ویژگی این نوع راهبندها دارند نصب آسان و قابلیت حمل و جابجایی آسان آن‌ها است و باعث مسدودسازی موقت مسیر ورود و خروج در مکان های پر تردد می‌شود.


راه بند آکاردئونی با نام راهبند کشویی نیز شناخته شده است و این نام گذاری به همان دلیل قابلیت باز و بسته شدن آن است. همچنین راه بند آکاردئونی را با نام راهبند ریلی جمع شونده نیز می شناسند. راه بند آکاردئونی حدودا تا عرض ۳۰ متر را می تواند پوشش دهد. از دیگر ویژگی های منحصر بفرد راهبند آکاردئونی جاگیری بسیار کم آن می باشد.

به طور کلی می توان ویژگی های راهبند آکاردئونی را اینطور خلاصه کرد:

 • ۱- راه بند آکاردئونی دارای سیستم اتوماتیک ضد برخورد با موانع می باشد.
 • ۲- نصب آسان وامکان جابجایی راهبند آکاردئونی به محل دیگر.
 • ۳- قابلیت نصب راه بند آکاردئونی بدون ریل .
 • ۴- قابلیت حرکت دستی راهبند آکاردئونی در زمان قطع برق .
 • ۵- جنس درب ها در راه بند آکاردئونی از استیل ضد زنگ می باشد.
 • ۶- مصرف برق کم به هنگام کار راهبند آکاردئونی دارای نمایشگر روان LED.
 • ۷- ارتفاع راه بند آکاردئونی ۱٫۶۰ متر و قابلیت نصب تا طول ۳۰ متر.


 راه بند مخصوص پارکینگ

قبلا” برای اینکه ورود و خروج اتومیبل‌ها به پارکینگ را کنترل کنند، از زنجیر و معابر پلاستیکی استفاده می‌کردند، اما امروزه راهبند‌های مخصوص پارگینگ وارد بازار شده است که از آنها برای پارکینگ‌های بزرگ استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که انتخاب راه بند پارکینگ با توجه به نوع پارکینگ و همچنین بودجه قابل تغییر است.

راهبندهامخصوص پارکینگ،تجهیزاتی  در ابتدای ورودی‌های مختلف هستند که کنترل تردد وسایل نقلیه را به عهده دارند.

امروزه در بسیاری از مجموعه‌های اداری، تجاری، امنیتی و …از راهبند مخصوص پارکینگ استفاده می‌کنند.این راهبندها در انواع مختلفی عرضه شده‌اند که رایج ترین آن‌ها راهبندهای اهرمی، تاشو، تلسکوپی و بولارد است.

 راهبند مخصوص پارکینگ به دو شکل دستی و اتوماتیک وجود دارد. راهبندهای دستی، تقریباً از بین رفته ‌اند و فقط در موارد خاص از آن ها استفاده می‌شود.اما در مقابل، راهبندهای برقی یا اتوماتیک در بسیاری از ساختمان‌ها و پارکینگ‌ها به جهت کنترل تردد وسایل نقلیه استفاده شده است ودر شکل‌های گوناگونی وجود دارد. این راهبندها به نوعی سیستم کنترل تردد هستند که برای افزایش امنیت و تسهیل نظارت بر رفت و آمد وسایل نقلیه از آن‌ها استفاده می‌شود.

راهبند بلوکر


 راهبند بازویی شکل

راه بند بازویی از یک موتور گیربکس ساخته شده است که با سرعت بسیار بالایی باز و بسته شده و و به عنوان یک راهبند پر طرفدار در پارکینگ ها طبقاتی و ادارات دولتی استفاده می‌شود.

راه بندها براساس نحوه ساخت و شکل ظاهری در انواع مختلفی از جمله موارد زیر تولید می‌شوند: میله ای یا بازویی (متداول ترین نوع راهبند)، ستونی، دفنی، زنجیری، نیزه ای و نگهدارنده جای پارکینگ.راهبند بازویی یا راهبند اهرمی بوم‌هایی دارند که درهنگام بسته شدن نسبت به افق زاویه صفر درجه پیدا می‌کند.در هنگام باز شدن راهبند نسبت به افق زاویه 90 درجه پیدا می‌کنند. راهبند بازویی دارای دو دسته سیستم است:
1- راهبند با سیستم الکترومکانیک
2- راهبند با سیستم الکتروهیدرولیک راه بند های کنترلی

راهبند‌هایی که با نیروی فیزیکی عملیات باز و بسته را انجام می‌دهند در گذشته قابل استفاده بودند اما در حال حاضر راه بند‌های کنترلی با استفاده از ریموت و کنترل از راه دور به صورت اتوماتیک کار می‌کنند و احتیاج  به هیچ نیروی فیزیکی برای باز و بسته شدن ندارند.

راهبند تا شونده


راهبند اهرمی

از رایج‌ترین و عمومی‌ترین راه بندها از نوع اهرمی بوده و اصلی‌ترین دلیل آن هم ارزان بودن این نوع راهبندها می‌باشد که باعث شده بیشتر از انواع دیگر راه بندها کاربرد داشته باشد. راهبندهای افقی یا اهرمی در اصل یک کابینت به ارتفاع حدودا” یک متر است که روی زمین به صورت عمودی نصب می شود و دارای اهرمی با طول‌های مختلفی مانند 2 تا 8 متر می‌باشد و از طریق آن مسیر عبور خودرو ها را می‌توان کنترل نمود.

اجزای تشکیل دهنده راهبند اهرمی

 • ۱- موتور ۲۲۰ یا ۲۴ ولت
 • ۲- چرخ دندهها
 • ۳- رابط موتور و اهرم

۴- قسمت نگهدارنده بازو

۵- اهرم بازویی بسته به موقعیت از ۱ متر الی ۶ متر

۶- مدار فرمان

۷- باکس مدارفلاشر

۸- چشمی

۹- ریموت و کلید دستی

۱۰- باطری بک آپ

۱۱- کاور فلزی


 راهبند های ستونی

راه بند‌های عمودی یا بولارد به شکل استوانه بوده و در داخل زمین نصب می‌شوند و برای جلوگیری از ورود و خروج از زمین بیرون می‌آیند و مانند یک مانع عمل می‌کنند. این نوع راهبند‌ها دوام بسیار زیادی داشته جزء گران‌ترین و ایمن‌ترین نوع راه بندها به حساب می‌آیند و از آنها با توجه به شرایط محیطی، امنیتی و معماری فضا استفاده می‌شود.

برای نصب آن به یک حفره 1.5 تا 2 متری در زیر زمین نیاز داریم. استوانه سیلیندر و پمپ هیدرولیک درون یک محفظه قرار گرفته، کل مجموعه درون حفره قرار گرفته و اطراف آن توسط بتن پر می‌شود.کاربرد خاص این راهبند، آن را منحصر به فرد نموده است چون بایستی در زیر زمین جاسازی شده و تا 90 سانتی متر بالای سطح زمین ارتفاع بگیرد و می تواند از ورود وسایل نقلیه با وزن 7 تن و سرعت 75 کیلومتر بر ساعت جلوگیری کند.


راه بند زنجیری

راهبند زنجیری به نوعی از راهبندها گفته میشود که زنجیری  از دو طرف بین دو ستون بالا و پایین متصل شده است و باعث مسدود شدن مسیر تردد می شود. لازم به ذکر می باشد که راهبند زنجیری دارای مزایا و البته معایبی نیز می باشد.

راه بند زنجیری

مزایای راهبند زنجیری:

 •            کارایی بسیار بالا 
 •            قیمت مناسب 
 •            مورد استفاده برای ورودی های پر تردد
 •            مورد استفاده برای اماکنی که فضایی برای بالا رفتن تیرک وجود ندارد.
 •            مورد استفاده استفاده برای اماکنی که کل فضای ورودی به طور کامل مسدود خواهدشد
           تردد نامحدود.

معایب:

سرعت پایین باز و بسته شدن این راهبند نسبت به سایر راهبند ها

عملکرد:

این نوع راهبند به صورت اتوماتیک عمل می کند

مجهز به چشمی و ریموت می باشد.

مدت زمان عملکرد زنجیر ۷٫۵ ثانیه می باشد

در راهبند زنجیری ،زنجیر توسط ریموت پایین آمده و پس انجام تردد ، توسط ریموت به بالا حرکت می کند.

ویژگی ها:

طول زنجیر ۳۰۰۰ میلی متر تا ۱۲۰۰۰ میلی متر

ارتفاع ستون ها ۱۰۰۰ میلی متر

قطر ستون ها ۳۲۰ میلی متر


شرکت بامبین با هدف پژوهشهای صنعتی در زمینه های مکانیک الکترونیک و رباتیک با اخذ پروانه از پارک علم و فناوری و معاونت علمی و پژوهشی ریاست جمهوری فعالیت خور را آغاز نموده است.محصولاتی که تولید خود شرکت می‌باشند ، قابلیت سفارشی سازی با توجه به نیاز شما وجود دارد. شرکت بامبین این آمادگی را دار که در زمینه های بالابر ، راهبند انواع خدمات و مشاوره را ارئه دهد.    

اطلاعات تکمیلی درباره راهبند ها

 به نکات و موارد ذکر شده در زیر توجه ویژه داشته باشید:

·         راهبند از جمله محصولاتی می باشد که شامل درب های اتوماتیک شمرده می شود.

·         راهبند به عنوان ابزاری برای کنترل عبور و مرور ساختمان ها استفاده می گردد.

·         راهبند از جمله تجهیزاتی می باشد که با بهره گیری از آن می توان تردد وسایل نقلیه را به شکل کامل و دقیق کنترل نمود.

·         راهبند های برقی یا اتوماتیک بیشترین کاربرد را برای پارکینگ های عمومی پر تردد دارا می باشند و می تواند به دستگاه های کنترل تردد نیز متصل شوند.

چرا از راهبند استفاده می کنیم؟

تا این قسمت از مقاله برای شما توضیح دادیم که استفاده از راهبند ها دارای جه مزایای بسیاری است و می تواند در تامین امنیت افراد نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا کند.

لازم به یادآوری است که یقینا یکی از دلایل بسیار مهم استفاده از راهبند در مکان های عمومی و خصوصی تامین امنیت است. در حقیقت اگر در جلوی در ورودی ساختمان یا مجتمع مسکونی و یا حتی محل کار شما هیچ نوع راهبندی موجود نیست، در نتیجه هر کسی به سادگی می ‌تواند وارد آنجا بشود و یا به آسانی خارج شود که این موضوع از جهت امنیتی می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. اما با استفاده از راهبند ها از هر نوع و هر کاربرد، امکان کنترل و بررسی کل ورود و خروج‌ ها وجود دارد و باعث ایجاد امنیت برای ساکنان و افراد خواهد شد.

باید چنین گفت که راهبند های اتوماتیک یا الکترونیکی بسیار اصولی تر از راهبند های معمولی و دستی می باشند.

مخصوصا اگر در مکان هایی شلوغ این وسیله استفاده شود، به سادگی عبور و مرور اشخاص قابل کنترل خواهد شد.

لازم به یاداوری است که در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد، استفاده از راهبند الکتریکی بسیار معقول تر می باشد.

در حقیقت این مدل راهبند ها با سرعت بسیار بالا تری و بدون احتیاج مستقیم شما قادرند تردد افراد به مکان مورد نظر را کنترل کنند، از جمله موارد مهم استفاده از راهبند می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

·         از راهبندها برای کنترل تردد وسایل نقلیه و عابر پیاده و مدیریت آن ها استفاده می کنند.

·         ایجاد امنیت در محوطه های خصوصی و عمومی از وظایف راهبند ها است.

·         راهبندها برای بستن یک مکان ویژه هم می تواند مورد استفاده قرار گرفته شود.

·         در پارکینگ ها برای مدیریت وسایل نقلیه هم از آن استفاده می کنند.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. تست ساده از صنعت چاپ، طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد. تست سریع ساده، طراحی اساسا برای تست و بررسی مورد استفاده قرار گیرد.

عملکرد راهبندها به چه صورت می باشد

می توان چنین گفت که هر راهبند از یک میله که در انتهای آن یک وزنه به آن متصل می باشد و به شکل کاملا افقی در مقابل خودروها و در روی مسیر قرار می گیرد، تشکیل می شود. همان طور که بارها گفته ایم، سیستم راهبند اتوماتیک برای کنترل دقیق تردد خودرو ها در پارکینگ ها و محوطه های عمومی مورد استفاده قرار گرفته می شود، باید چنین گفت که در پارکینگ های عمومی کنترل رفت و آمد اتومبیل ها، ثبت زمان ورود و خروج آن ها و تعیین هزینه ها توسط راهبند اتوماتیک انجام می شود.

نحوه انتخاب راهبند مناسب برای پارکینگ

در انتخاب نوع اتوماتیک راهبند و در زمان خرید به نکاتی باید توجه کرد که بسیار مهم است: 

1- باید به اندازه و طول بازو یا میله راهبند اتوماتیک دقت داشته باشید. 

2- تعداد تردد ها در شبانه روز که همان میزان ورود و خروج خودروها در نظر گرفته شود.

 3- میزان سرعت حرکت و باز شدن بوم راهبند به دقت در نظر گرفته شود.

 4- به ولتاژ تغذیه باید توجه ویژه داشت.

 5- به میزان قدرت موتور و گشتاور راهبند اتوماتیک توجه داشته باشید. 

6- به کلید باز کردن قفل دستی و باتری پشتیبان در حالت خودکار راهبند بدون برق توجه داشته باشید.

در خرید راهبند باید به چه نکاتی توجه کرد

در زمان خرید راهبند باید توجه کرد که هدف از خرید راهبند چیست و به چه میران فضایی نیاز است.

در نتیجه خرید راهبند کار سخت و پیچیده ای نخواهد بود و با دانستن ویژگی های هر راهبند و کاربرد های هر یک می توانید با توجه به نیاز خود، راهبند را انتخاب کردخ و خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت بام بین مراجعه کنید.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت بام بین مراجعه کنید و با کارشناسان ما مشورت کنید.